Jak rozwój osobisty wspomaga wyjście z depresji.

Jak rozwój osobisty wspomaga wyjście z depresji.

Rozwój osobisty to nauka myślenia o sobie, jak o swojej najlepszej przyjaciółce.

To moja własna definicja rozwoju osobistego, której bardzo lubię używać w pracy z kobietami, potrzebującymi zmiany. Jeśli zachorowałaś na depresję, to prawdopodobnie już wiesz, że rozwój wewnętrzny, to najskuteczniejszy sposób na dojście do zdrowia i odzyskanie życia sprzed choroby. Aby wyjść z depresji, potrzebujesz zmiany, a zmiana ta może narodzić się tylko i wyłącznie w procesie rozwoju osobistego.


Rozwój osobisty i psychoterapia.


Nie ma skuteczniejszej i szybszej metody wyjścia z depresji, jak leczenie farmakologiczne i jednoczesne podjęcie psychoterapii. Jeśli wraz z postępującym rozwojem medycyny i psychologii, pojawi się jakiś nowy sposób, będę pierwsza osobą, która Ci o tym napisze. Póki co, najlepsza terapia depresji to połączenie tych dwóch elementów. Zachorowałaś? Idziesz do psychiatry, zaczynasz się leczyć i rozpoczynasz psychoterapię. Na temat osobistego programu leczenia depresji, powstał odrębny artykuł na blogu. Możesz go przeczytać tutaj.

Gdy podejmiesz psychoterapię, rozpocznie się bardzo intensywny proces rozwoju osobistego. Powinnaś oswoić się z myślą, że ten rozwój będzie procesem trwającym przez całe Twoje dalsze życie. Już nigdy nie powinnaś zejść z tej drogi. Oczywiście nie mam na myśli tego, że będziesz do końca życia chodziła na psychoterapię. Mam na myśli proces rozwoju, który będziesz kontynuować po to, aby depresja już więcej Cię nie zaatakowała.

Każda choroba o czymś nam mówi.

Depresja ma wśród wszystkich chorób najbardziej doniosły głos. Słychać go wszędzie, w każdej komórce Twojego ciała. To nie tylko głos, ale krzyk, który wzywa Cię do poznania swojego wnętrza. Do zaopiekowania się sobą oraz bycia dla siebie dobrą i czułą opiekunką. Tego krzyku nie da się ignorować. Prawdopodobnie na wcześniejszym etapie swojego życia to robiłaś. Ignorowałaś głos, który wzywał Cię do zajęcia się sobą. Nie chciałaś go usłyszeć. Dlatego ten głos zamienił się w krzyk i zmusza Cię do jakiejś zmiany. Do podjęcia działania, zajęcia i zaopiekowania się sobą. O tym, jak postawić siebie na pierwszym miejscu, piękny post napisała Aga Krzyżanowska na swoim blogu. Zachęcam Cię do przeczytania go w wolnej chwili.

Pierwszym krokiem na tej, nieodzownej, drodze poznania siebie jest psychoterapia. Podczas tej formy wsparcia i rozwoju osobistego lepiej poznasz siebie i zrozumiesz, co jest źródłem depresji. Znajdziesz w swojej przeszłości elementy, składające się na ból, który dziś odczuwasz. Nauczysz się, jak sobie z tym bólem radzić. Poznasz i zaczniesz rozumieć siebie. Koniecznie przeczytaj ten post o u dziale psychoterapii w leczeniu depresji.


A co po depresji?


Psychoterapia nie będzie trwała całe życie. Wiele kobiet obawia się każdej formy leczenia, uznając, że to już na zawsze. Zawsze będę musiała brać leki. Zawsze będę chodziła na psychoterapię. Nigdy nie uwolnię się od psychiatry. Takie sformułowania są bardzo częste w ustach chorych kobiet, ale ani jedno z nich nie jest prawdziwe.

Jeśli podejmiesz decyzję, że chcesz wyjść z depresji, to będziesz potrzebowała wsparcia i pomocy specjalistów, ale będzie to pomoc czasowa. Każda z form wsparcia ma dać Ci narzędzia do tego, abyś za jakiś czas radziła sobie sama. Żadna z nich nie jest, a w każdym razie, nie powinna być, na całe życie.

Twoje życie jest tylko Twoje i tylko Ty jesteś za nie odpowiedzialna. Jeśli zechcesz kontynuować rozwój osobisty, rozpoczęty w psychoterapii, to z czasem będziesz miała cały wachlarz narzędzi, dzięki którym pójdziesz przez dalsze życie bez depresji. To poznanie siebie, które rozpoczniesz podczas terapii, dalej powinnaś kontynuować samodzielnie. Możesz to robić czytając książki o rozwoju, słuchając wartościowych treści, chodząc na szkolenia. Po prostu poszukując miejsc i metod dalszego uczenia się siebie.


Coaching, mentoring, rozwój osobisty. Kiedy potrzebujesz oprzeć się na doświadczeniu innych?


Aby rozwój osobisty był jeszcze bardziej skuteczny, możesz korzystać z pomocy i wsparcia w tym zakresie. Według mnie, najbardziej skutecznymi formami pomocy, poza psychoterapią, są coaching i mentoring. Mogą z nich z powodzeniem korzystać osoby wychodzące z depresji. Cenię także szkolenia rozwojowe, prowadzone w grupach. Jednak wiem z doświadczenia, że najbardziej skuteczna pomoc, to pomoc osobista, oferowana podczas spotkań 1:1. To daje najlepsze efekty w rozwoju.

Niektóre formy wsparcia są często błędnie definiowane lub mylone ze sobą. Oto różnice pomiędzy nimi.

Psychoterapia skupia się na odkrywaniu zdarzeń z przeszłości, które mają wpływ na sposób, w jaki się czujemy, jak działamy i co o sobie myślimy. Psychoterapia to dotarcie do źródła problemów, a także odkrycie genezy depresji w przeszłości, najczęściej w dzieciństwie. Jest to absolutnie podstawowa wiedza, budująca fundament pod dalszy rozwój osobisty. Psychoterapia jest elementem koniecznym, w przypadku zachorowania na depresję. Mentoring i coaching mogą ją uzupełniać, przyspieszając proces leczenia i nadając nowe kierunki rozwoju.

Coaching bywa niekiedy mylnie nazywany terapią lub nawet mylony z psychoterapią. Jest to jednak coś zupełnie innego. Coaching to proces uczenia się siebie, rozwoju i działania, aż po uzyskanie pożądanej zmiany. Coaching sięga do przeszłości jedynie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Skupia się natomiast na teraźniejszości i przyszłości. Coaching zakłada, że masz w sobie wszystkie zasoby, potrzebne do tego, aby w Twoim życiu dokonała się zmiana. Rolą coacha jest wydobyć z Ciebie te zasoby i wskazać Ci Twój potencjał, który poprowadzi Cię w kierunku lepszego i pełniejszego życia. Dzięki coachingowi szybko odzyskujesz pewność siebie, a także skuteczność w działaniu. Uczysz się, jak radzić sobie ze swoim życiem i jak rozwiązywać problemy.

Mentoring opiera się na założeniu, że ktoś inny już wcześniej przeżywał to, co Ty i zmagał się z podobnymi problemami. Mentor wypracował i skutecznie zastosował metody, które zmieniły jego życie. Tych metod Ty także możesz się nauczyć, aby poprawić jakość swojego życia i dokonać zmian, tam, gdzie są one konieczne. Dzięki mentoringowi szybko uzyskujesz poprawę funkcjonowania w życiu codziennym. Mentor dzieli się z Tobą skutecznymi metodami, które wspierają Cię w codzienności. Uczysz się nowych zachowań i możesz na bieżąco wprowadzać je w życie.


Jeśli rozwój osobisty jest dla Ciebie ważny, skorzystaj z programów mentoringowych, które przygotowałam dla kobiet, wychodzących z depresji. Wejdź do Akademii Wyjścia z Depresji i wybierz formę wsparcia, która pomoże odmienić Twoje życie.

rozwój osobisty

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie wartościowy, podziel się nim w mediach społecznościowych. Będzie mi także bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad, w postaci komentarza. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz