Dlaczego tak trudno zwalczyć depresję?

Dlaczego tak trudno zwalczyć depresję?

Zachorowałaś. Doświadczasz lęku, spadku nastroju i objawów somatycznych. Chcesz zwalczyć depresję, ale nie potrafisz. Dlaczego nie możesz wyzdrowieć? Co robisz nie tak? Dlaczego choroba pogłębia się, zamiast odpuszczać?


Trzy kluczowe elementy, aby zwalczyć depresję.


Depresja to choroba przewlekła. Oznacza to, że już od samego początku powinnaś uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie potrwa. Są trzy elementy, które prowadzą do wyjścia z depresji: zaangażowanie, czas i pieniądze. Nie bez powodu piszę tu o pieniądzach, ponieważ nie ma w naszym kraju takiej choroby, którą dałoby się szybko wyleczyć w ramach NFZ. Można próbować, ale trzeba poświęcić na to kilka razy więcej czasu. Kolejki do specjalistów, kolejki do badań … Takie są realia, na które można narzekać, ale nie sposób od nich uciec. A nawet jeśli, to kosztem własnego zdrowia.

Zaangażowanie w terapię jest niezbędne i nic nie jest w stanie go zastąpić. Aby zwalczyć depresję, trzeba mentalnie wejść w proces poznania siebie. Dlatego warto zacząć od psychoterapii, podczas której wrócisz do swojej przeszłości i poznasz siebie. Równocześnie z tym procesem, warto podjąć dodatkowy rozwój osobisty, dzięki któremu nauczysz się metod radzenia sobie z objawami somatycznymi, poznasz sposoby komunikowania depresji, czy wzmocnisz poczucie własnej wartości. Tak zaplanowany proces zdrowienia będzie niezwykle skuteczny. Przyspieszy i wspomoże wyjście z depresji oraz spowoduje, że terapia wejdzie na zupełnie nowe tory. Szybko pojawią się efekty, które dodadzą Ci pewności siebie i pozwolą poczuć, że jesteś na drodze do zdrowia.


Odzyskaj siebie.


Gdy zachorowałam na depresję, poczułam się, jakbym przestała być sobą. Długo nie rozumiałam schematu, w jakim poruszą się mój mózg. Nie wiedziałam, co mam zrobić, żeby wrócić do życia, które prowadziłam przed chorobą. Wydawało mi się, że już nigdy nie wsiądę do autobusu. Nigdy nie pójdę do kina. Będę tylko płakała w poduszkę z niemocy i bezsilności. Znasz to uczucie? Myślę, że tak.

Aby zwalczyć depresję, potrzebujesz skutecznego planu działania. Depresja wprowadza w Twoje życie chaos, który samodzielnie trudno opanować. Psychoterapia i zagłębianie się w swoją przeszłość są niezbędne, ale jednocześnie bolą i wprowadzają do umysłu jeszcze więcej myśli, które trzeba analizować. Dlatego warto usystematyzować proces wychodzenia z depresji w taki sposób, abyś wiedziała, jakie działania podejmować i w jakiej kolejności.

Wiem, jak bardzo ważne jest poczucie sensu i skuteczności własnych działań. Wiem, że dodaje to motywacji i satysfakcji. To jest niesamowite lekarstwo. Dlatego stworzyłam mentoringowy program wsparcia, dzięki któremu możesz ułożyć swój własny program wyjścia z depresji. Program, dzięki któremu poczujesz, że jesteś w stanie zwalczyć depresję w sposób świadomy, podejmując konieczne działania, prowadzące do zdrowia. O szczegółach tego programu przeczytasz na stronach Akademii Wyjścia z Depresji. Dziś, gdy żyjemy w czasach pandemii i dotarcie do wsparcia jest ograniczone, proponowane przeze mnie sesje online mogą stać się dla Ciebie uzupełnieniem terapii. Przede wszystkim zaś, sposobem na to, aby szybko zacząć odzyskiwać zdrowie.


Zacznij pracę nad wyjściem z depresji.


Elementem niezbędnym do tego, aby zwalczyć depresję, jest odbudowanie wiary w siebie oraz w to, że możesz wyzdrowieć. Namacalny proces zdrowienia rozpocznie się, gdy zrozumiesz, że wszystko, czego potrzebujesz do odzyskania zdrowia masz w sobie i wokół siebie. Wtedy będziesz mogła stworzyć swój osobisty plan wyjścia z depresji, z którego dowiesz się, jak świadomie wybrać dobrego psychoterapeutę i psychiatrę. Zrozumiesz, dlaczego psychoterapia nie działa i dowiesz się, jak to zmienić. Uwierzysz w moc rozwoju osobistego, ponieważ poczujesz jego działanie na sobie i doświadczysz postępów w wyjściu z depresji. Nic innego, w tak mocny sposób, nie jest w stanie dodać Ci odwagi do dalszego działania. Wiara we własne siły i we własną moc sprawczą jest kluczowa. Dlatego naucz się wzmacniać poczucie własnej wartości. Zrozum, jak dbać o siebie w chorobie i jak być dla siebie najlepszą przyjaciółką.


Jeśli w końcu chcesz dowiedzieć się, jak zwalczyć depresję, zamiast stać w miejscu z myślą, że chyba nigdy nie wyzdrowiejesz, to jesteś we właściwym miejscu. Zapraszam Cię do osobistej pracy ze mną. Moją pomoc znajdziesz nie tylko tu, na blogu, czy w zakładce Akademia. Po jeszcze więcej darmowych treści zajrzyj na Facebook oraz do specjalnej grupy wsparcia dla kobiet chorych na depresję. Już dziś znajdź wsparcie, najlepsze dla siebie!

Dodaj komentarz