Jak wyjść z depresji? Pytania i odpowiedzi, cz. 2.

Jak wyjść z depresji? Pytania i odpowiedzi, cz. 2.

Dzisiejszy post jest drugą częścią wpisu z pytaniami, dotyczącymi depresji, które zadajecie mi w wiadomościach prywatnych. Pytanie – jak wyjść z depresji – można bowiem rozwinąć do szeregu innych pytań. Temat ten jest niezwykle pojemny, ponieważ każda osoba chora jest inna i może mieć inne objawy. Prowadzi też inne życie, dlatego specyfika choroby i wychodzenia z niej będzie różnić się w zależności od Twoich objawów, ich nasilenia oraz życia, jakie prowadzisz. Przejdźmy zatem do pytań.


Czy można wyjść z depresji bez psychologa?


Najpierw wyjaśnię różnicę między psychologiem, a psychoterapeutą. Psycholog to osoba, która ukończyła studia na kierunku psychologia, zakończone uzyskaniem tytułu magistra psychologii. Nie każdy psycholog jest jednocześnie psychoterapeutą, ponieważ, aby nim zostać należy ukończyć dodatkowo czteroletnią szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie terapeutycznym. Taką szkołę może też ukończyć psychiatra, albo pedagog, co oznacza, że nie trzeba być psychologiem, aby zostać psychoterapeutą.

Wracając do naszego pytania. Aby wyjść z depresji, nie potrzebujesz psychologa (choć może on być pomocny), tylko psychoterapeuty. Jednym z elementów skutecznej terapii depresji, jest bowiem psychoterapia, o czym przekonuję swoje czytelniczki na tej stronie oraz, między innymi, w tym poście.


Jak długo leczy się depresję?


Niestety, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Leczenie może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Zależy to od bardzo wielu czynników. Generalnie, im szybciej podejmiesz leczenie (psychiatra i psychoterapeuta) oraz zaangażujesz się w rozwój osobisty, aby poznać siebie, a także radzić sobie z objawami somatycznymi (np. poznanie technik oddechowych), tym szybciej zobaczysz pozytywne rezultaty.


Myślę, że mam depresję. Co powinnam zrobić najpierw?


Najpierw polecam udać się do psychiatry, który postawi diagnozę i powie Ci, jak będzie wyglądać leczenie. Podczas wizyty, poza opisem swoich objawów, zadawaj lekarzowi dużo pytań o wszystko, co Cię niepokoi. Najgorsza wizyta to taka, gdy wchodzisz do gabinetu, mówisz, co Ci jest, a następnie wychodzisz z receptą. Jeśli później okaże się, że leki mają skutki uboczne, będziesz przerażona i nie będziesz wiedziała, co robić. Tylko zrazisz się do wszystkich psychiatrów świata. Dlatego pytaj o każdą rzecz, która Cię niepokoi i dziel się swoimi obawami. Szczególnie, jeśli boisz się leków (co jest bardzo częste wśród chorych na depresję), zadawaj pytania o możliwe skutki uboczne, jak długo mogą trwać, na co zwrócić uwagę, kiedy można zmienić leki… Pytań jest mnóstwo. Tylko otrzymując na nie odpowiedzi, zrozumiesz jak wyjść z depresji. Zapisz sobie wszystkie pytania na kartce i podczas wizyty, cierpliwie, nie dając się zbyć, zadawaj je lekarzowi.

Jeśli już wyjdziesz z gabinetu psychiatry z diagnozą „depresja”, powinnaś pomyśleć o psychoterapii. To zagadnienie możesz omówić także z psychiatrą. W następnej kolejności, poszukaj w swoim otoczeniu osób, które mogą wesprzeć Cię w chorobie i porozmawiaj z nimi, wyjaśniając, że masz depresję, jesteś chora i będziesz potrzebowała wsparcia.


Czy od depresji można umrzeć?


Wielu chorych na depresję, doświadczających silnych objawów somatycznych, obawia się o swoje życie. Dlatego przede wszystkim, trzeba się przebadać, żeby wykluczyć prawdziwe choroby. Objawy somatyczne nie mogą zrobić Ci krzywdy, o ile są objawami somatycznymi, a nie rzeczywistymi chorobami.

Jednak depresja może być chorobą śmiertelną, jeśli u chorego występują myśli samobójcze. Jak podaje portal Forum Przeciw Depresji, wśród osób chorujących na depresję 40-80% chorych ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze, aż 15% chorych skutecznie odbiera sobie życie. To są przerażające dane. Dlatego bardzo Cię proszę, jeśli należysz do osób, które doświadczają myśli samobójczych, to koniecznie udaj się do psychiatry i jak najszybciej porozmawiaj o tym z kimś bliskim. Możesz zadzwonić pod Antydepresyjny Telefon Zaufania, prowadzony przez Fundację Itaka (numer: 22 654 40 41) lub zgłosić się do Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, gdzie przez 24 godziny na dobę działa bezpłatna linia telefoniczna 800 70 22 22, przeznaczona dla osób, które potrzebują doraźnej pomocy psychologicznej. Szukaj wsparcia. Nie daj się zabić depresji!


Jak wyjść z depresji bez leków?


Z moich doświadczeń wynika, że nie da się wyleczyć depresji bez leków, choć są tacy, którzy twierdzą inaczej. Depresja wymaga szybkiego reagowania i widocznych efektów, żeby poprawić Twoją kondycję psychiczną i fizyczną. To jest możliwe tylko przy włączeniu terapii lekami, dobranymi przez psychiatrę. Ja stoję na tym stanowisku i go nie zmienię. Oczywiście decyzję na ten temat zawsze podejmuje lekarz. Leki na depresję to nie tabletki przeciwbólowe, które aplikujemy sobie sami. Konieczna jest pomoc doświadczonego specjalisty, dlatego namawiam Cię do nieodwlekania wizyty u psychiatry.


Jak radzić sobie z objawami somatycznymi?


Jak pisałam w tym poście:

Objawy somatyczne to sygnały, które otrzymujemy od naszego ciała. To krzyczące w nas emocje, których długo nie dopuszczałyśmy do głosu. Niesłyszane, umiejscawiają się w ciele, powodując objawy przeróżnych chorób, czasami bardzo ciężkich.

Żeby poradzić sobie z objawami somatycznymi, trzeba zainwestować czas w rozwój osobisty. Jedną z najłatwiejszych do opanowania metod, wspomagających podczas uciążliwych objawów somatycznych, jest prawidłowe oddychanie. Osoby chore na depresję mają skłonność do spłycania oddechu, co jeszcze pogłębia wszelkie objawy, płynące z ciała. Można więc rozpocząć od poznania technik oddechowych, uczących pogłębiania oddechu. Doskonałym rozwiązaniem jest regularne praktykowanie medytacji. Wielu osobom pomaga joga. Można też nauczyć się ignorować dokuczliwe objawy somatyczne, o czym przeczytasz w tym miejscu na blogu. Poszukaj metod rozwojowych, które sprawiają Ci przyjemność i są efektywne w twoim przypadku. Nie zawsze metody, dobre dla innych, sprawdzą się u Ciebie.


Jeśli masz jeszcze inne pytania, na które nie znalazłaś odpowiedzi w tym artykule, nie wahaj się napisać do mnie wiadomości prywatnej. Razem znajdziemy wyjście z każdej sytuacji.


Uważasz post za wartościowy? Udostępnij innym. Sama, bez Twojej pomocy, nie jestem w stanie dotrzeć do większej ilości kobiet chorych na depresję. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz